Step-by-step explanation:
horizontal asymptote y=0
the graph is in the image above
range[-1, infinity)
domain(-infinity, infinity)
Randy needs to buy 5 pens and 3 colored pencils for his art activity. He has P 86.78 to spend. If the pens and pencils have the same price, how much is the pen and colored pencils per piece?
A. 9.50
B. 10.85
C. 8.75
D. 7.55
Betty's height was 119.2 cm, and Beth's height was 105.6 cm. Six months later, Betty gained 0.4 cm per
month, but Beth's height just remains the same. Find their new total height.
A. 227.2cm
B. 223.4cm
C. 231.8cm
D. 229.6cm
The cost of pen and colored pencils per piece is =10.85
The new total length of both Betty and Beth is =227.2cm
Total number of pens Randy needs to buy = 5
Total number of colored pencils Randy needs to buy= 3
The both items are bought at the same prize = a
The cost of five pens is = 5× a = 5a
The cost of colored pencils is = 3 × a= 5a
The money needed to spend on the items= 86.78
To find the cost of each item which is a ,
5a + 3a = 86.78
(5+3) a= 86.78
8a = 86.78
therefore a = 86.78/8
= 10.85
Therefore the prize of each item is = 10.85. That is option B
Betty's height = 119.2 cm
Beth's height = 105.6cm ( which remained the same)
But Betty's height after 6 months = (6× 0.4) + 119.2
= 2.4 + 119.2
= 121.6 cm
Therefore, the total new height= 121.6 + 105.6
= 227.2cm
That is option A.
Please help me figure this out.
Hi i need help with this work
Answer:
8/27 ft cubed
Step-by-step explanation:
2/3 cubed = 8/27
8/27 ft cubed
what is the sum of 1/6 and 5/12
Answer:
7/12
1/6 to 2/12 add 5/12 to get 7/12
A wire 18 cm long is cut into two pieces. The longer piece is 6 cm longer than the shorter piece. Find the length of the shorter piece of wire
Answer:
shorter piece = 6. longer piece = 12
Step-by-step explanation:
short piece = s
long piece = l
l+s= 18
l= 6+s , substitute
6+s+s = 18
6+2s= 18
2s= 18-6
2s= 12
s=12/2
s= 6= shorter piece
l= 6+s
l= 6+6= 12 = longer piece
A toy store marks down all of its items by 15%. If a package of pokemon cards costs $4.99, what is the new price with the markdown? Round to the nearest cent
Answer:
$4.24
Step-by-step explanation:
100%-15%=85%
85/100x4.99=4.2415
4.2415 rounded off to nearest cent =4.24
Hope this helps! Thanks.
It took 35 seconds for 5 songs to download to Rebecca’s computer. The next day, it took 42 seconds for 6 songs to download. Write an equation in point-slope form to represent the time y it took to download x songs.
NEEDS TO BE STEP BY STEP
The equation in point-slope form to represent the time y it took to download x songs is; (y - 35) = 7(x - 5)
Since it took 35 seconds for 5 songs to downloadand it took 42 seconds for 6 songs to downloadIn essence, we can represent the information as;
(5, 35) and (6,42)To find the slope of the equation; we have;
Slope, m = (42-35)/(6-5)m = 7In essence, the equation in point-slope form to represent the time y it took to download x songs is;
(y - 35) = 7(x - 5)Read more:
https://brainly.com/question/6497976
The two lines below are parallel. If the slope of the red line is 1, what is the
slope of the green line?
katryn owes her father $25.write this number as an integer.
Answer:
-25
Step-by-step explanation:
When you owe someone something, in integers, your answer is in the negative.
Jessica has 1 1 week's worth of pay in a wallet and 1 2 week's of pay in the bank.
How many weeks of pay does Jessica have?
Hello!
11 weeks plus 12 weeks equals the total number of weeks.
23 weeks
Hope this helps!
#HaveAnAmazingDay
[tex]GraceRosalia :)[/tex]
Divide. Give the quotient and remainder. 5429 divide by 3
Answer:
quotient = 1809
remainder = 2
Step-by-step explanation:
Let me know if i'm right
How many cherries tomatoes does he need?
1 Large Salad uses 10 cherry tomatoes.
1 Small Salad uses 6 cherry tomatoes.
Jorge wants to make 6 large salads: 6 x 10 = 60 cherry tomatoes for the large salads.
4 small salads: 4 x 6 = 24 cherry tomatoes.
Now we add them together to find the total amount: 60 + 24 = 84 Cherry Tomatoes.
I hope this has helped! :)
Answer:
He needs 84 cherry tomatoes.
Step-by-step explanation:
6 * 10 = 60 cherry tomatoes
6 * 4 = 24 cherry tomatoes
60 + 24 = 84 cherry tomatoes
Hope this helps!
Help!! I’m not sure what to do
Answer:
h=23
Step-by-step explanation:
triangle equals 180 degrees
180-40=140
140/4=35
Can someone help me please
Answer:
15) 104 lbs
16) 263 miles
Step-by-step explanation:
15)
4/7 of their weight (182) = the water weight
4/7 × 182 = 104 lbs
16)
3.5 months = 920 miles
1 month = 920 ÷ 3.5
= 262.8571429 ≈ 263 miles
Answer:
15) 104 lb
16) 262 6/7 miles/month
Step-by-step explanation:
15)
4/7 * 182 lb = 4/7 * 182/1 lb = (4 * 182)/(7 * 1) lb = (4 * 7 * 26)/7 lb = 104 lb
Answer: 104 lb
16)
(920 miles)/(3 1/2 months) = (920 miles)/(7/2 months) =
= 920/1 miles * 2/(7 months) = (920 * 2 miles)/(7 months) =
= 1840/7 miles/month = 262 6/7 miles/month
Please explain Nominal Scale of Measurement, Ordinal Scale of Measurement, Interval Scale of Measurement, and Ratio Scale of Measurement in detail and when to use each of them. Thx!
Nominal data, derived from the Latin word 'name,' is just that: a name. Republicans, Democrats, Independents, and so on. You have no idea who or why you're voting for, but you do have a party name, so that's something, right? To make this more quantitative, give each a random number of your choosing (usually small sequential numbers like 1, 2, or 3 but it could be anything). The kinds of statistical analysis you can do with nominal data are severely restricted since the value of the number has no relevance in your environment; it's simply a placeholder.
Ordinal data gives a numerical order to a prior category, such as 'Republican,' although that order does not have to signify anything. Let me explain: suppose you're questioned on a poll to rank your preferred candidate on a scale of 1 to 5. Obviously, a value of '5' is better than a value of '1,' but what does it mean? I'm glad you asked.
Interval data takes ordinal ideas and couples them with schemata that make sense. Using our prior 1-5 scale, for example, 1 degree Fahrenheit is cooler than 5 degrees. Interval data lacks a point of origin, which makes sense when discussing temperatures since 0 degrees Fahrenheit does not indicate a lack of temperature.
Ratio data combines the preceding three ideas and adds a point of origin, or '0' value. The greatest example I could think of was speed. We all realize that 5 mph is quicker than 1 mph, precisely since we all know that 0 mph implies we're not moving at all.
Why was cuneiform important?
Answer:
It is important because it provides information about ancient Sumerian history and the history of humanity as a whole.
Step-by-step explanation:
Hope this helps.
Two particles are projected simultaneously towards each other from opposite ends of a straight horizontal tube. One particle travels 97 cm in the 1st 2 seconds, 93 cm in next 2 seconds , 89 cm in another next 2 seconds, etc. The other particle travels 49 cm in the 1st 2 seconds, 47 cm in the next 2 seconds , 45 cm in another next 2 seconds, etc. Find how long it takes for the particles to meet and hence, determine the distances travelled by each particle.
This shows that it will take the particle 23 secs to meet.
The distance travelled by each particle is 50cm
If two particles are projected simultaneously towards each other from opposite ends of a straight horizontal tube,
The first particle distances are 97cm, 93cm, 89cm... every 2secs
This form an arithmetic sequence and the nth term is expressed as:
Tn = a + (n - 1)d
a is the first term = 97
d is the common difference = 4
Substitute
Tn = 97+(n - 1)(4)
Tn = 97 + 4n -4
Tn = 4n + 93
Similarly for the distances 49 cm, 47 cm, 45cm .....
This also forms an arithmetic sequence and the nth term is expressed as:
Tn = a + (n - 1)d
a is the first term = 49
d is the common difference = 2
Substitute
Tn = 49+(n - 1)(2)
Tn = 49 + 2n -2
Tn = 2n + 47
For the particles to meet, this means that 4n + 93 = 2n + 47
4n - 2n = 47 - 93
2n = -46
n = -23
This shows that it will take the particle 23 secs to meet.
To get the distance travelled by each particle
Tn = 4n + 93
T2 = 4(2) + 93
T2 = 101
For the other sequence;
Tn = 2n + 47
T2 = 2(2) + 47
T2 = 51
Taking the difference;
D = 101 - 51 = 50cm
Hence the distance travelled by each particle is 50cm
Learn more here: https://brainly.com/question/13989292
solve pls brainliest
91/25, 3.92, 3.928, 2 13/20
im pretty sure this is correct AND IM RLY SRY IF IT ISN’T
f(x)=8x-5 when x=-1, x=2, and x=3
Evaluate
Answer:
-13, 11, 19
Step-by-step explanation:
You will plug in the numbers for x in each equation so you will have three equations:
1. 8(-1)-5
2. 8(2)-5
3. 8(3)-5
Solve these equations and you will get
1. -13
2. 11
3. 19
A food scientist is developing a new recipe. He needs it to have between 3 and 5 teaspoons of sugar per serving and between 3 and 6 grams of fiber. Each teaspoon of sugar has 5 carbohydrates. Each gram of fiber counts as a carbohydrate when counting total carbohydrates. If the recipe already has 10 carbohydrates per serving from other sources, create a linear programming feasible region to minimize the total carbohydrates in the recipes nutrition profile.
Answer:
aaaaaaaa nad its by
Step-by-step explanation:
Use the factors of the function and the y-intercept to find the standard form of the equation representing Jared’s function.
Type the correct answer in the box.
This is the function.
Using the Factor Theorem, it is found that the function is given by:
[tex]f(x) = 0.0409(x^3 + x^2 - 77x - 330)[/tex]
The Factor Theorem states that a polynomial function with roots [tex]x_1, x_2, \codts, x_n[/tex] is given by:
[tex]f(x) = a(x - x_1)(x - x_2) \cdots (x - x_n)[/tex]
In which a is the leading coefficient.From the graph, the zeroes are [tex]x_1 = -8, x_2 = -3, x_3 = 10[/tex], hence:
[tex]f(x) = a(x + 8)(x + 3)(x - 10)[/tex]
[tex]f(x) = a(x^2 + 11x + 33)(x - 10)[/tex]
[tex]f(x) = a(x^3 + x^2 - 77x - 330)[/tex]
From the y-intercept, that is, when [tex]x = 0, y = -13.5[/tex], we find a.
[tex]f(x) = a(x^3 + x^2 - 77x - 330)[/tex]
[tex]-330a = -13.5[/tex]
[tex]330a = 13.5[/tex]
[tex]a = \frac{13.5}{330}[/tex]
[tex]a = 0.0409[/tex]
Hence:
[tex]f(x) = 0.0409(x^3 + x^2 - 77x - 330)[/tex]
To learn more about the Factor Theorem, you can take a look at https://brainly.com/question/24380382
Answer:
first guy is wrong
Step-by-step explanation:
my teacher said it's wrong, when I find out the right answer ill put it here
list five rational numbers between -4/5 and -2/3 . Please tell by step by step explaintion
9514 1404 393
Answer:
-0.67, -0.68, -0.69, -0.70, -0.71
Step-by-step explanation:
There are an infinite number of ways to do this.
Perhaps the simplest is to do it in decimal.
-4/5 = -0.8
-2/3 = -0.666... (repeating 6)
Any negative decimal number between these values will do. For example, ...
-0.67, -0.68, -0.69, -0.70, -0.71
__
If you want to choose fractions that are evenly spaced between the given values, you can find their difference, then divide that difference into 6 parts (1 more than the number of numbers you need).
-2/3 -(-4/5) = 4/5 -2/3 = (12 -10)/(5·3) = 2/15 . . . . length of interval
1/6 of this difference is ...
(1/6)(2/15) = 2/90 = 1/45
The interval end point nearest 0 is ...
-2/3 = -30/45
so the 5 intermediate values will be that value with -1/45 repeatedly added:
-31/45, -32/45, -33/45 = -11/15, -34/45, -35/45 = -7/9
_____
Additional comment
The fractions we came up with could be referred to as "5 arithmetic means between -2/3 and -4/5." There is nothing in the problem statement suggesting the values need to be evenly spaced.
When doing this in decimal, you can obtain a new value simply by adding more digits to the decimal fraction:
-0.68, -0.685, -0.6853, -0.68531, -0.799
Need help please someone!
Answer: 270 inches squared
PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST AND SHOW ALL YOUR WORK
Answer:
5
Step-by-step explanation:
f(-1) = -3(-1)^3 + 2(-1)^2
f(-1) = -3(-1) + 2(1)
f(-1) = 3 + 2
f(-1) = 5
Hope this helps! Pls give brainliest!
Answer:
5
Step-by-step explanation:
plug in -1 for x
so
[tex] -3 ({ - 1})^{3} + 2 ({ - 1})^{2} [/tex]
went we solve we get
[tex]3 + 2 \\ = 5[/tex]
so 5 is ur answer
pls give brainlist
if any questions ask
have a great day thanks :)
If someone tells me the correct answer I’ll give thanks rate 5 and brainless .
Tickets for a school concert were priced at $7 for students and $9 for non-students. There were twice as many student tickets sold as non-student tickets for a total of $3,220.
Answer:
number of non students=140, students=280
Step-by-step explanation:
let non students be x.
so according to condition, non students=x*9
students=2x*7
now,
2x*7+x*9=3220
so, x=140
The perimeter of a rectangle downtown courtyard is 174 feet. The width of the rectangle is twice the length. Find the length and width of the rectangle?
Answer:
Step-by-step explanation:
L = Length
W = Width
W = 2L
2W + 2L = 174
2(2L) + 2L = 174
6L = 174
L = 29 ft
W = 2(29) = 58 ft
Simplify 12 to the power of 3 over 12 to the power of 7
A). 12 to the power of 4
B). 12 to the power of 10
C). 1 over 12 to the power of 4
D). 1 over 12 to the power of -4
Answer:
The correct answer I think is D
Step-by-step explanation:
The explanation of the other person is right, but you do 3-7, which gives u -4
Maria filled up her car's gas tank and then went on a trip. After she drove 329 miles, she filled her tank with 14 gallons of gas. If she drove the same number of miles on each gallon of gas, how many miles per gallon did she drive?
The constant rate of gas consumption gives an equal number of miles per
gallon of gas.
The number of miles per gallon Maria drove is 23.5 miles per gallon
Reasons:
The known information are;
Initial volume of gas in the tank = The tank was filled up
The distance in miles Maria drove = 329
The number of gallons with which Maria filled the tank = 14 gallons
Number of miles driven on each gallon = The same number of miles
Required:
The number of driven per gallon
Solution:
The number of miles driven per gallon is therefore;
[tex]Miles \ per \ gallon = \dfrac{329 \ miles}{14 \ gallons} = 23.5[/tex]
Therefore, Maria drove 23.5 miles per gallon of gas
Learn more here:
https://brainly.com/question/14865898
If < A and < B are supplementary angles, m (
Answer:
m<A + m<B = 180 degrees = 2pi radians
Step-by-step explanation: