Therefore , the solution of the given problem of angles comes out to be
Each inner angle of a regular hexagon measures 120 degrees.
Exactly what angles are there?Two rays that converging at the vertex, or center, of an angular structure in geometry make up the structure. We refer to these rays as the faces of the angle. Two beams may well be able to create any angle within just a planar depending on their location. Additionally, an angle is created when two planes intersect. .
Given: A standard hexagon
Measure each internal angle of a standard hexagon.
Solution:
(n - 2) x 180° is the formula for the sum of lengths of a polygon's inner angles.
Every side of a regular polygon is the same length, and every angle is the same size.
A hexagon has six sides.
Find the total of the measurements of the internal angles of a hexagon by substituting n = 6 in (n - 2) x 180n latitude in step 1.
=> (n - 2) * 180°
=> (6 - 2) * 180°
=>4 * 180°
=> 720°
Step 2: Since a regular hexagon has six sides and all of its sides and angles are equal in size, divide by six to obtain the dimensions of each inner angle.
=> 720° /6
=> 120°
Each internal angle of such a regular polygon is 120 degrees in length.
To know more about angles visit:
https://brainly.com/question/14569348
#SPJ1
(15,17,21,6,3) order each set of integers from least to greatest
Answer: 3, 6, 15, 17, 21
Step-by-step explanation:
Need answers pls answers
Answer:
Thjs is hard mat
Step-by-step explanation:
I just need points mateeeee
Find the 19th term of the sequence 5, 8, 11, 14, 17...
59
51
53
56
Answer:
59
Step-by-step explanation:
So, lets look at our numbers in the sequence. So it goes 5 to 8, 8 to 11, 11 to 14, and 14 to 17. This seems like a change in three. So the every 1 term changes the orginal 5 value by 3.
So wouldnt this mean we can multiply the change in terms by the amount of terms? Which is 19*3? Well, sort of. This is the right way of doig this, but we must remember that we already know the first term, 5. So this means we will be doing 18*3.
This gets you 54. Now just add the amount of the 18 terms onto the first term:
54+5
=
59
So your answer is 59.
Hope this helps!
Help pleaseeee NO LINKSSSS
Answer:
Step-by-step explanation:
Radius=r. Diameter=d. C=circumference. A=area
Starting from the center of the circle any line drawn to any point on the circumference of the circle is the radius, if the line is drawn from one point on the circumference to another point on the circumference through the centre of the circle that is the diameter. The circumference of the circle is the perimeter of the circle.
Formulas;
r=d÷2
C=2πr
A=πr²
π=[tex]\frac{22}{7}[/tex] or 3.142
4).
a.)r=d÷2
=4.8cm÷2
=2.4cm
b.)d=4.8cm
c.)C=2πr
=2×3.142×2.4cm
=15.08cm
d.) A=πr²
=3.142×(2.4)²
=3.142×5.76
=18.09cm² or 18.1cm²
5.
a.)r=d÷2
=7÷2
=3.5cm
b.)d=7cm
c.)C=2πr
=2×3.142×3.5
=21.99cm or 21.1cm
d.)A=πr²
=3.142×(3.5)²
=3.142×12.25
=38.49cm²
6.)
a.)r=d÷2
=14÷2
=7cm
b.)d=14cm
c.)C=2πr
=2×3.142×7
=43.99cm
d.)A=πr²
=3.142×(7)²
=3.142×49
=153.96cm²
how do I find the slope of these points
(8,-4) and (2,-4)
[tex](\stackrel{x_1}{8}~,~\stackrel{y_1}{-4})\qquad (\stackrel{x_2}{2}~,~\stackrel{y_2}{-4}) \\\\\\ \stackrel{slope}{m}\implies \cfrac{\stackrel{\textit{\large rise}} {\stackrel{y_2}{-4}-\stackrel{y1}{(-4)}}}{\underset{\textit{\large run}} {\underset{x_2}{2}-\underset{x_1}{8}}} \implies \cfrac{-4 +4}{-6} \implies \cfrac{ 0 }{ -6 } \implies \text{\LARGE 0}[/tex]
5. A history lecture hall class has 15 students. There is a 15% absentee rate per class meeting.
a.) Find the probability that exactly one student will be absent from class. (5 points) b.) Find the probability that at least 2 students will be absent from class. (10 points)
Answer:
I think the answer is A
Sorry if i am wrong
Step-by-step explanation:
It is known that the percent of red M&Ms is 35% in each package. Don went to the vending machine and bought a package of M&Ms. In his package he counted 52 MaMs and 18 were red. If 35% is the true parameter then what is the probability that a package of getting no more than 18 out of 52 M&Ms red?
35% in each package is red.
that means nothing else than for every M&M you pick, the probability is 35% (or 0.35) that is is red.
it also means the probability to get anything but red is 1 - 0.35 = 0.65 (65%).
if I understand you correctly, the question is for the probability that there are no more than 18 red M&Ms in a package of 52.
in other words, the probabilty that there are exactly 18, or exactly 17, or exactly 16 ... or exactly 1, or no red M&Ms.
the probability to get exactly 18 red out of 52 is
0.35¹⁸ × 0.65³⁴
for one of the combinations.
and we have C(52, 18) possible combinations :
52! / (18! × (52-18)!) = 52! / (18! × 34!)
18 red = 0.35¹⁸ × 0.65³⁴ × C(52, 18) = 0.115457378...
17 red = 0.35¹⁷ × 0.65³⁵ × C(52, 17) = 0.110273578...
16 red = 0.35¹⁶ × 0.65³⁶ × C(52, 16) = 0.096708177...
15 red = 0.35¹⁵ × 0.65³⁷ × C(52, 15) = 0.077665254...
14 red = 0.35¹⁴ × 0.65³⁸ × C(52, 14) = 0.056935055...
13 red = 0.35¹³ × 0.65³⁹ × C(52, 13) = 0.037956703...
12 red = 0.35¹² × 0.65⁴⁰ × C(52, 12) = 0.022909582...
11 red = 0.35¹¹ × 0.65⁴¹ × C(52, 11) = 0.012452595...
10 red = 0.35¹⁰ × 0.65⁴² × C(52, 10) = 0.006056874...
9 red = 0.35⁹ × 0.65⁴³ × C(52, 9) = 0.002615926...
8 red = 0.35⁸ × 0.65⁴⁴ × C(52, 8) = 0.000993712...
7 red = 0.35⁷ × 0.65⁴⁵ × C(52, 7) = 0.000328083..
6 red = 0.35⁶ × 0.65⁴⁶ × C(52, 6) = 9.271902896e-005
5 red = 0.35⁵ × 0.65⁴⁷ × C(52, 5) = 2.198201902e-005
4 red = 0.35⁴ × 0.65⁴⁸ × C(52, 4) = 4.252473918e-006
3 red = 0.35³ × 0.65⁴⁹ × C(52, 3) = 6.446899235e-007
2 red = 0.35² × 0.65⁵⁰ × C(52, 2) = 7.183687719e-008
1 red = 0.35 × 0.65⁵¹ × C (52, 1) = 5.231817386e-009
0 red = 0.35⁰ × 0.65⁵² × C(52, 0) =
= 0.65⁵² = 1.868506209e-010
the probability to have no more than 18 reds is the sum of all that :
0.540472593...
5. solve for x
6. find MN
please help I need before Saturday at 12:00am
Will report links and random words
Answer:
x = 17, MN = 11
Step-by-step explanation:
Given 2 secants from an external point to a circle, then
The product of the external part and the whole of one secant is equal to the product of the external part and the whole of the other secant.
(5)
7(7 + x) = 8(8 + 13) = 8 × 21 = 168 ( divide both sides by 7 )
7 + x = 24 ( subtract 7 from both sides )
x = 17
(6)
9(9 + 2x - 7) = 10(10 + 8)
9(2x + 2) = 10 × 18 = 180 ( divide both sides by 9 )
2x + 2 = 20 ( subtract 2 from both sides )
2x = 18 ( divide both sides by 2 )
x = 9
Then
MN = 2x - 7 = 2(9) - 7 = 18 - 7 = 11
What is the mean absolute deviation and population standard deviation of this data set? 1, 4, 6, 7, 9, 9
Answer:
a)2.33
b) 2.83
Step-by-step explanation:
What is the mean absolute deviation and population standard deviation of this data set? 1, 4, 6, 7, 9, 9
Step 1
Find the Mean
n = 6
Mean = Sum of values/Number of value
= 1 +4 + 6 +7 + 9+ 9/6
= 36/6
= 6
a) Mean Absolute Deviation
Formula
= |x - Mean|/n
= | (1 - 6)+(4 - 6) + (6 - 6)+(7 - 6)+ (9 - 6) + (9 - 6)|/6
= 5 + 2 + 0 + 1 + 3 + 3/6
= 14/6
= 2.3333333333333
Approximately = 2.33
b) Population Standard deviation
Formula
=√(x - Mean)²/n
= √ (1 - 6)²+(4 - 6)² + (6 - 6)² +(7 - 6)² + (9 - 6)² + (9 - 6)²/6
= √25+ 4+0+ 1+ 9+9/6
= √48/6
= √8
= 2.828427125
Approximately = 2.83
If the radius of a spherical orange is 3.5 cm. find its surface area and volume
Answer:
The surface area of a sphere is given by the formula:
surface area = 4 * pi * r^2
Where r is the radius of the sphere.
Using this formula, the surface area of an orange with a radius of 3.5 cm is:
surface area = 4 * pi * (3.5 cm)^2
= 4 * pi * 12.25 cm^2
= 49.0307 cm^2
The volume of a sphere is given by the formula:
volume = (4/3) * pi * r^3
Where r is the radius of the sphere.
Using this formula, the volume of an orange with a radius of 3.5 cm is:
volume = (4/3) * pi * (3.5 cm)^3
= (4/3) * pi * 42.875 cm^3
= 113.097 cm^3
Step-by-step explanation:
Given ,
Radius of a spherical orange is 3.5 cmTo Find : The Surface Area and the volume of a spherical orange
In order to find the surface area of a spherical orange we use the formula,
[tex]SA = 4\pi r^{2}[/tex]
[tex]SA = 4X\frac{22}{7} X 3.5X3.5[/tex]
[tex]SA =[/tex] [tex]154cm^{2}[/tex]
And now to find the volume of a sphere
[tex]V = \frac{4}{3} \pi r^{3}[/tex]
[tex]V = \frac{4}{3} X \frac{22}{7} X (3.5)^{2}[/tex]
[tex]V[/tex] [tex]= 179.59cm^{2}[/tex]
Hence, the surface area is 154[tex]cm^{2}[/tex]and the volume of a sphere is [tex]179.59cm^{2}[/tex]
Help please with this maths
The radius of the sphere is 9 cm.
What is a sphere?It is a three-dimensional figure where the volume is given as:
The volume of a sphere is 4/3πr³.
We have,
The surface area of a sphere = 324π cm²
4πr² = 324π
r² = 324/4
r² = 81
r = √81
r = ±9
r = -9 cm (rejected)
r = 9 cm
Thus,
The radius is 9 cm.
Learn more about sphere here:
https://brainly.com/question/12390313
#SPJ1
[tex] - \sin( \beta ) \times - \sin( \beta ) [/tex]
Answer:
[tex] - \sin( \beta ) \times - \sin( \beta ) \\ = ( { \sin}^{2} \beta ) \\ = \sqrt{1 - { \cos }^{2} \beta } [/tex]
Which table shows a proportional relationship between x and y?
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Put in the form y/x and you should have equivalent fraction
12/4 = 3
15/5 = 3
18/6 = 3
When the fractions are simplified, they all equal 3.
These two figures are similar. Find the length of side x
Answer:
probably 21
Step-by-step explanation:
Can u please help............
Answer:
-2 in the first box
2 in the second box
In other words, the circumcenter is located at (-2, 2). Do not type in the parenthesis.
======================================================
Explanation:
Points A and C are (2,-3) and (-6,-3) in that order.
Use the midpoint formula to find that M = (-2,-3) is the midpoint of segment AC. It is halfway between these endpoints.
The perpendicular bisector to segment AC is x = -2
The perpendicular bisector goes through the midpoint, and it is perpendicular to segment AC.
-----------------------
Points A and B are (2,-3) and (2,7) respectively.
The midpoint is at N = (2,2)
The perpendicular bisector of segment AB is the equation y = 2.
------------------------
We found the following:
The perpendicular bisector to segment AC is x = -2The perpendicular bisector to segment AB is y = 2Therefore, the circumcenter is located at (-2, 2) as the circumcenter is located at the intersection of the perpendicular bisectors.
The diagram is shown below. As the diagram shows, the circumcenter marked in red is the center of the circle that goes through points A, B, and C.
Side note: The circumcenter is located on the midpoint of the hypotenuse of any right triangle. See Thales theorem.
Is algebra.
PLEASE HELP NO LINKS OR FILES.
I don't want links.
I don't want links.
I don't want links.
I don't want links.
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
Question 1:
For polynomial:
[tex] x^2 + 11x + 24[/tex]
add upto 11 x
multiply to 24
Question 2:
For polynomial:
[tex] x^2 - 12x + 20[/tex]
add upto - 12 x
multiply to 20
Please help I don’t understand this
Answer:
[tex] {8}^{3n} = {8}^{6} \\ 3n = 6 \\ n = 2[/tex]
Answer:
[tex]n = 2[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]( {8}^{n} )^{3} = {8}^{6} [/tex]
[tex] {8}^{n \times 3} = {8}^{6} [/tex]
[tex]n \times 3 = 6[/tex]
[tex]n = \frac{6}{3} [/tex]
[tex]n = 2[/tex]
Hope it is helpful....Bonnie's younger brother is 36 inches tall. How many feet tall is Bonnie's younger brother?
Answer:
3 feet
Step-by-step explanation:
There are 12 inches in 1 foot, so 36 inches is equal to (36/12), or 3 feet.
Answer:
3
Step-by-step explanation:
take 36 and divide it by 12 because there are 12 inches in a foot.
12, 24, 36, 48.
12x3 is 36 or 36/12 is 3
In the triangle below, the measure of angle G is 45 degrees, and the length of
HI = b cm. What is an expression for the length of HG?
Der b
G
I
H
45
The length of HG can be expressed as HG = b√2.
What is triangle?Triangle is a three-sided polygon with three straight sides that intersect at three vertices. It is one of the most basic shapes in geometry and is found in nature in the form of mountains, icebergs and even the human face. It has a variety of applications in mathematics, engineering, and other fields. Triangles are also used to define angles and even the area of a plane.
This is because the triangle is a right triangle, and the Pythagorean Theorem states that the sum of the squares of the two shorter sides is equal to the square of the hypotenuse. Therefore,
HG2 = b2 + b2 = 2b2,
which reduces to HG = b√2.
To know more about triangle click-
https://brainly.com/question/309896
#SPJ1
Using the following equation, find the center and radius of the circle. You must show and explain all work and calculations to receive credit. Be sure to leave your answer in exact form.
x^2+y^2+8x-6y-15=0
The answers for Center of the circle is (-4,3) and radius is 2√10 units.
How to find the Center of the circle using Algebraic Expressions?(x - h)2 + (y - k)2 = r2 is the equation of the center of the circle. The radius (r) is specified as 5 units, while the center's (h, k) coordinates are (0, 0). (x - 0)2 + (y - 0)2 = 52 is the result of substituting the values of h, k, and r in the equation.
How to simplify Algebraic expressions?Finding the simplified term of the given expression is the goal of simplifying the algebraic statement. We must first understand how to join like terms, factor a number, and the order of operations before we can factorize or simplify the statement. When like words are combined, the constant terms are divided for the purpose of simplicity and the variables with the same degree are grouped together.
Examples of Algebraic Expressions
2x2+3xy+4x+7
Given,
[tex]x^2+y^2+8x-6y-15=0[/tex]
⇒ x².+8x+16–16+y²-6x+.9–9–15=.0
(x+4)²+(y-3)²-16–9–15=0
I.e. (x+4)²+(y-3)²=40
(x+4)²+(y-3)²={2√10}²
Hence center is (-4,3) and radius is 2√10 units.
To know more about Algebraic Expressions visit:
brainly.com/question/9729268
#SPJ1
which is equivalent?
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{x}{\sqrt{2} }[/tex]
Multiply numerator/ denominator by [tex]\sqrt{2}[/tex] to rationalise the denominator
= [tex]\frac{x\sqrt{2} }{\sqrt{2}(\sqrt{2}) }[/tex]
= [tex]\frac{x\sqrt{2} }{2}[/tex] → A
What kind of line is y 2x 3?
Answer: It is a straight line
Step-by-step explanation:
What is the sum of 1/2 plus 3/5 ?
Answer:
1 3 5 6 11
__ + ____ = ___ + ___ = ___ simplified: 1 1/10
2 5 10 10 10
Step-by-step explanation:
Find a common denominator which is 10.
1 1/10 is your answer.
Indicated angles :
6. Find the measures of the indicated angles. Give reasons for your answers
Answer:
k\
Step-by-step explanation:
j
What is Jasmine’s mistake?
Answer: She has to interpret who has a job not who doesn't.
Step-by-step explanation:
please help with math!!
Answer:
Trinomial
Step-by-step explanation:
If there is 1 term, monomial
2 term - binomial
3 term- trinomial
Find the measures of the angles
Answer:
(1):
angle1/2/3/4=90
angle6=51
angle7=40
angle8=89
angle9=51
angle10=40
angle12=50
angle13=130
angle14=50
Step-by-step explanation:
Q1:
angle1 2 3 4 divided 360 into four equal parts
so 360/4=90
angle11=110degree
so angle12 is 180-130=50 degree
because angle 12 3 10 are in triangle
their sum is 180
so angle 10=180-90(angle3)-50(angle12)=40
because angle 10 5 6 sum is 180
so angle 6 is=180-89(angle5)-40(angle10)=51
because angle 5 6 7 sum is 180
angle7=180-51(angle6)-89(angle5)=40
angle8=angle5=89
angle9=angle6=51
angle12 &13sum is 180
so angle13=180-50=130
angle14=angle12=50
please give the correct answer and no links!
Answer:
KL ≈ 16.6 ft
Step-by-step explanation:
Using the cosine ratio in the right triangle
cos25° = [tex]\frac{adjacent}{hypotenuse}[/tex] = [tex]\frac{MK}{KL}[/tex] = [tex]\frac{15}{KL}[/tex] ( multiply both sides by KL )
KL × cos25° = 15 ( divide both sides by cos25° )
KL = [tex]\frac{15}{cos25}[/tex] ≈ 16.6 ft ( to the nearest tenth )
How do you find the slope of a logarithmic function?
By taking derivative, slope of the logarithmic function can be found.
The slope of a logarithmic function can be found by taking the derivative of the function with respect to x using the rules of logarithmic differentiation. The general form of the derivative of a logarithmic function is:
d/dx(log(f(x))) = (1/f(x))*(df/dx)
The slope means change in Y with respect to change in X. The slope is the ratio of the rise to run and it shows the steepness of the plane.
The slope is denoted by m.
Example:
Find the slope of y = log(x^2+1)
d/dx(log(x^2+1)) = (1/(x^2+1))*(2x) = 2x/(x^2+1)
To learn more about logarithms visit: brainly.com/question/30085872
#SPJ4
The clock in Sri's car, which is not accurate, gains time at a constant rate. One day as he begins shopping he notes that his car clock and his watch (which is accurate) both say 12:00 noon. When he is done shopping, his watch says 12:30 and his car clock says 12:35. Later that day, Sri loses his watch. He looks at his car clock and it says 7:00. What is the actual time
The actual time is 6:30.
Since Sri's car clock is not accurate, it is gaining time at a constant rate. By knowing that at 12:00 noon the car clock and the watch were in sync, we can estimate that the car clock is gaining 5 minutes per hour.
Therefore, when Sri looks at his car clock at 7:00 and his watch is missing, we can calculate that the actual time is 6:30. This is done by subtracting the 5-minute difference in time between the car clock and the watch at 12:30 (12:35 car clock, 12:30 watch) from the 7:00 car clock. The result is 6:30.
To learn more about subtracting, visit:
brainly.com/question/2346316
#SPJ4